خ. ستارخان، خ. شادمهر، پ. ۱۵۴، واحد ۳
  • شماره تماس ۰۲۱-۶۶۰۶۸۰۷۷

  • آدرس ایمیل

پچ پنل ( Patch panel )

پچ پنل در انتهای مسیر کابل شبکه ها قرار می‌گیرد و وظیفه اتصال کابل های شبکه به سایر تجهیزات مانند سوییچ، روتر و … را بر عهده دارد. به عبارت دیگر به جای اینکه نودهای شبکه (پریزهای شبکه یا کاربری) مستقیما به این تجهیزات متصل شوند به این وسیله متصل شده و این دستگاه وظیفه ارتباط نودها را با سایر تجهیزات بر عهده می‌گیرد.

این کابل معمولا دارای ۲ , ۴ و یا ۱۲ پورت است و درون رک قرار می‌گیرد. همچنین تمامی کابل های شبکه از قسمت های مختلف ساختمان در یک نقطه جمع شده و به این قطعه متصل می‌شوند، تا نظم خاصی را در اجرای شبکه ساختمان بوجود آورد.

با وجود این دستگاه به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که کدام کابل ایراد دارد.

مزایای پچ پنل در شبکه

  • در صورت استفاده از آن عملا دیگر نیازی به مراجعه و رفتن به پشت رک نیست،  چون تمام اتصالات در قسمت جلویی رک به صورت کامل در اختیار تکنسین قرار دارد.
  • در صورت استفاده از آن پیدا کردن نودهای شبکه راحت تر است. برای مثال اگر در طبقه دهم ساختمان نودی قرار دارد به راحتی می‌توان آن را پیدا کرد. زیرا آن نود از طریق کابل به پشت  این وسیله متصل شده است.
  • بر روی این دستگاه  قسمت هایی برای نوشتن کد‌هایی به صورت دستی وجود دارد، که این امکان را برای تکنسین های شبکه بوجود می‌آورد تا آدرس هر نود را یادداشت کرده و بتوانند بعدها و در کمترین زمان به آن نود دسترسی داشته باشند.
  • این مورد به طرز معجزه آسایی در عیب یابی شبکه و پیدا کردن مشکل و قطعی در شبکه موثر است.

پچ پنل (unloaded)

 این نوع  به صورت ریل خالی می‌باشند و هیچ گونه پورت یا به اصطلاح کیستونی بر روی آن‌ها قرار  ندارد و کاربر می‌تواند با توجه به نیاز خود کیستون‌های مرتبط را بر روی آن نصب نماید.

پچ پنل فیبر نوری

این نوع  برای مجتمع کردن و خاتمه دادن به رشته های فیبر نوری به کار می‌رود. بر روی این دستگاه پورت های فیبر نوری قرار دارد که رشته های فیبر نوری به این پورت ها متصل می‌شوند. این ساختار طوری طراحی شده است تا حفاظت حداکثری از رشته‌های شکننده فیبر نوری را فراهم کند.